ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОДОВОЛЬЧОЇ БЕЗПЕКИ КРАЇНИ – ВИКЛИКИ ДЛЯ УКРАЇНИ

Людмила Мельник, Валентина Кепко, Оксана Ніконенко

Анотація


Вступ. Продовольча безпека в умовах глобалізації і світового співтовариства, що динамічно розвивається, під впливом екологічних проблем продовжує мати високий пріоритет у структурі національної безпеки держав. Одним з важливих векторів дієвого науково-методичного забезпечення продовольчої безпеки в України є вивчення, класифікування та синтезування як передового зарубіжного досвіду, так і аналіз існуючих проблемних питань у даній тематиці серед країн з економікою, що розвивається.

Методи. В процесі дослідження застосовано загальнонаукові та спеціальні методи наукового пізнання, а саме: порівняльного аналізу – для оцінки різних наукових підходів щодо з’ясування суті поняття «продовольча безпека», а також для визначення методологічних підходів до формування системи продовольчої безпеки; статистичного аналізу, синтезу, індукції та дедукції − в процесі дослідження сучасного стану системи продовольчої безпеки.

Результати. Підтримка та стимулювання кооперативного руху в комплексі з таким напрямком як використанням системи грантів та фінансових пільг для початківців-сільгоспвиробників та наданням допомоги у використанні інноваційних цифрових ресурсів може стати непоганою підмогою як потенційні джерела виробництва сільськогосподарської продукції, а також бути якісно новим рухом у модернізації та створенні ферм нового типу з прикладу господарств розвинутих країн.

Такий напрямок як дбайливе та раціональне використання природних ресурсів має контролюватись не тільки державними наглядовими органами, а й генеруватися у правосвідомості сільськогосподарських виробників, як важлива та невід'ємна умова їх функціонування, яка у довгостроковій перспективі працюватиме як на їхню репутацію та імідж організації.

Перспективи. В повоєнний період відродження економіки України на перше місце вийде вирішення проблеми продовольчої безпеки, що буде передбачати забезпечення не тільки фізичну а й економічну доступність. Також, перед державними органами влади постане ще одне із важливих завдань – це зниження частки витрат на харчування домогосподарств, як за рахунок зниження цін так і підвищення доходів населення.


Ключові слова


продовольча безпека; державна підтримка; населення; фізична доступність; економічна доступність

Повний текст:

PDF>PDF

Посилання


Прунцева, Г. О. Світовий досвід функціонування організаційно-економічного механізму продовольчої безпеки. Інноваційна економіка. 2021. №5-6. С.13-21.

Рогатіна, Л. П. Особливості державного регулювання економічного розвитку на мезорівні в умовах забезпечення продовольчої безпеки. Інвестиції: практика та досвід. 2018. №4. С. 77-81.

Брик, А. О. Продовольча безпека України та зарубіжних країн у контексті посилення продовольчої кризи. Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. 2014. №46. С. 33-37.

Курінний, С. С. Теоретичний підхід щодо формування стратегії забезпечення продовольчої безпеки України. Цифрова економіка та економічна безпека. 2023. №6. С. 81-85.

Бабич, М. М. Проблеми забезпечення продовольчої безпеки в Україні. Агросвіт. 2017. №3. С.32-39.

Филюк, Г., Піменова, О. Зарубіжний та вітчизняний досвід державної підтримки сільськогосподарських виробників. Вісник Київського національного університету iм. Тараса Шевченка. Серiя: Економiка. 2015.№5. С. 6-10.

Горлачук, М. А. Агропродовольчий ринок в умовах глобалізації: світовий досвід регулювання та інфраструктурно-інституційного розвитку. Інноваційна економіка. 2019. №5-6. С.46-55.

Криворук, Б. М. Державна підтримка виробництва сільськогосподарської продукції та продовольства: зарубіжний досвід та вітчизняні реалії. Економіка та держава. 2016. №11. С.101-104.




DOI: https://doi.org/10.35774/ibo2024.01-02.045

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.



Ліцензія Creative Commons

СПІВЗАСНОВИКИ

ГО "Науковий клуб "СОФУС"
Західноукраїнський національний університет
Подільський державний університет