ЕКОНОМІЧНІ ЗАСАДИ ВИРОБНИЦТВА МОЛОКА В УКРАЇНІ
Анотація
Вступ. Реформування агропромислового виробництва України кардинально змінило організаційно-економічні умови функціонування підприємств молочного скотарства та інших структур, що займаються переробкою і реалізацією молочної продукції. Це зумовило принципово нові відносини товаровиробників і споживачів продукції, призвело до різкого спаду виробництва молока та молочної продукції.
Майбутнє виробництва молока сільськогосподарськими підприємствами великою мірою залежить від впливу загальних тенденцій розвитку світового сільського господарства та ринку. В останні п’ять років воно зростає. Корів молочного напрямку продуктивності налічується приблизно 230 млн голів, надій від однієї корови по регіонах світу коливається від 2200 до 9800 кг.
Методи. У процесі виконання дослідження застосовувалися загальноприйняті методи і прийоми: сукупність наукових прийомів абстрактно-логічного методу (індукція і дедукція, аналіз та синтез, аналогії і зіставлення, формалізації) при розробці теоретичних положень з обґрунтування організаційно-економічних чинників підвищення ефективності. При проведенні аналізу кількісних та якісних показників ефективності функціонування підприємств молочного скотарства застосовувався економіко-статистичний метод, зокрема його прийоми: порівняння (зіставлення даних звітного року з відповідними показниками минулих років); групування (для виявлення причинно-наслідкових взаємозв’язків між ознаками), рядів динаміки (відстеження часових змін показників діяльності сільськогосподарських підприємств та господарств населення – виробників молока), із використанням графічного та табличного методів відображено аналітичну інформацію.
Результати. Доведено, що забезпечення продовольчої безпеки в межах фізіологічних норм споживання молокопродуктів українського виробництва може бути гарантовано розвитком високотехнологічного виробництва, за рахунок підвищення продуктивності корів та створення систематизованих молочних зон на території України. При цьому необхідно надати державну допомогу в будівництві та реконструкції молокопереробних підприємств за світовими стандартами на корпоративній основі. Це дасть можливості виробляти експортно-орієнтовану продукцію створюючи додану вартість.
Перспективи. В повоєнний період відродження аграрної економіки розвиток молочного скотарства повинно здійснювати на основі комплексної програми, яка включає всі складові агропродовольчого ланцюга руху молока від виробника до кінцевого споживача. Крім того, постачає на часі розробка стимулів щодо переорієнтації сільськогосподарських підприємств – виробників продукції рослинництва на молочне скотарство.
Ключові слова
Повний текст:
>PDFПосилання
Ємцев В. І. Cлободянюк Н. М. Відродження ресурсного потенціалу скотарства як фактор розвитку конкурентоспроможності підприємств молокопродуктового підкомплексу АПК України. Animal science and food technology. 2021. Т. 12, № 3. С. 36-49.
Цвігун А., Семисал А. Організаційно-економічні засади реалізації молока переробним підприємствам в умовах воєнного стану. Економічний аналіз. 2023. Том 33. № 4. С. 74-81.
Паска І., Сатир Л., Кепко В. Організаційно-економічні засади формування пропозиції на ринку молока в Україні. Економічний аналіз. 2023. Том 33. № 3. С. 375-381.
Економічний механізм функціонування аграрного ринку України в сучасних умовах. [Ю. О. Лупенко та ін.] ; за ред. д-ра екон. наук І. А. Сало ; Нац. наук. центр «Ін-т аграр. Економіки». Київ : ІАЕ, 2023. 183 с.
Ібатуллін М. І., Артімонова І. В., Свиноус Н. І., Сіра Ю. В. Економічні аспекти функціонування ринку молока та молокопродуктів в умовах запровадження військового стану в країні. Інноваційна економіка. 2022. №2-3. С. 5-10.
Слободянюк Н. О. Вплив воєнних дій на фінансову та інвестиційну діяльності молокопереробних підприємств України. Наукові праці Міжрегіональної академії управління персоналом. Економічні науки. 2023. Вип. 3. С. 110-118.
Козак О. А., Козак М. І. Молокопродуктовий підкомплекс у реалізації цілей сталого розвитку. Економіка АПК. 2021. № 8. С. 40-57.
Паска І, Сатир Л., Кепко В. Оцінка кон’юнктури ринку молока України в умовах функціонування воєнного стану в країні. Економічний дискурс. 2023. Випуск 3-4. С. 64-72.
DOI: https://doi.org/10.35774/ibo2024.01-02.032
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.