ІНСТРУМЕНТАРІЙ ДЕРЖАВНОЇ ПОЛІТИКИ РЕАЛІЗАЦІЇ ЕКСПОРТНОГО ПОТЕНЦІАЛУ АГРОПРОДОВОЛЬЧОГО СЕКТОРУ УКРАЇНИ

Олена Шуст

Анотація


Вступ. Експортний потенціал сільського господарства є одним з ключових елементів національної економіки, який відображає рівень розвитку агровиробництва і виступає індикатором попиту на сільськогосподарську продукцію країни. У загальнонаціональному масштабі експортний потенціал проявляється через можливість виробляти конкурентоспроможну на світовому ринку сільськогосподарську продукцію та експортувати її за світовими цінами.

Методи. Для досягнення мети та вирішення поставлених завдань застосовані різноманітні методи дослідження. У ході дослідження застосовано такі методи дослідження: абстракції та системного підходу у підкресленні чинників росту експортного потенціалу України на світовому ринку агропродовольства. Порівняльний аналіз – для методичного дослідження різних підходів, розроблювань, задумів і пропозицій основоположних українських та зарубіжних вчених, присвячених атрибутам експортного регулювання сільськогосподарської продукції України та країн Азії та Європи. Дослідження аналізу та синтезу при визначені перспективних спрямувань державного регулювання експорту аграрного сектору України.

Результати. Доведено, що з метою забезпечення економічного зростання та підвищення конкурентоспроможності вітчизняної сільськогосподарської продукції на зовнішніх ринках, ґрунтуючись на передовому світовому досвіді, Мінекономрозвитку та міжвідомчі групи повинні розробляти та підтримувати програми підтримки агропродовольчого експорту. Програмними заходами мають бути завдання підвищення конкурентоспроможності вітчизняної продукції сільського господарства на зовнішніх ринках, розширення нових ринків збуту для вітчизняної сільськогосподарської сировини та продуктів її переробки, розширення доступності фінансових інструментів для національних експортерів.

Перспективи. В повоєнний період розвитку аграрної економіки постає необхідність розробки комплексної програми розвитку аграрного сектору України, яка була зорієнтована на формування передумов щодо реалізації експортного потенціалу аграрного сектору країни шляхом стимулювання постачання на зовнішні ринки агропродовольства сільськогосподарської продукції з високою доданою вартістю. В найближчій перспективі вітчизняний агропродовольчий комплекс повинен стати економічної основою побудови високотехнологічного народного господарства країни.


Ключові слова


аграрний сектор; держава; інструментарій; експортний потенціал; модернізація

Повний текст:

PDF>PDF

Посилання


Україна 71-а в Глобальному індексі продовольчої безпеки. URL: https://mind.ua/news/20249680-ukrayina-71-a-v-globalnomu-indeksi-prodovolchoyi-bezpeki.

Експерти продовжують підраховувати прямі втрати АПК від війни. URL: https://www.zerno-ua.com/news/eksperti-prodovzhuyut-pidrahovuvati-pryami-vtrati-apk-vid-vijni/.

Виробництво зернових в Україні в 2022 році скоротилось на 37% – УКАБ. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3675809-virobnictvo-zernovih-v-ukraini-torik-skorotilos-na-37-ukab.html.

Падіння ВВП України за підсумками 2022 р. попередньо склало 30,4%, – Мінекономіки. URL: https://lb.ua/economics/2023/01/05/541517_padinnya_vvp _ukraini_pidsumkami.html.

Ukraine's crop storage infrastructure: post-invasion impact assessment. URL: https://hub.conflictobservatory.org/portal/apps/sites/#/home/pages/grain-1.

Експерти надали практичні рекомендації щодо правильного зберігання зерна у рукавах. URL: https://landlord.ua/news/eksperty-nadaly-praktychni-rekomendatsii-shchodo-pravylnoho-zberihannia-zerna-u-rukavakh/.

Програма фінансової підтримки малих агровиробників від ЄС. URL: https://www.ukrinform.ua/rubric-economy/3565480-dopomogu-vid-es-zmozut-otrimati-ponad-11-tisac-malih-agrovirobnikiv.html.

Черевко І. Нішеві інновації у сільському господарстві: поняття, значення і перспективи. Аграрна економіка. 2019. Т. 12. № 3-4. С. 61-70.

Ібатуллін М., Недашківський В., Голембівський С., Артімонова І., Присяжнюк Н. Проблеми та перспективи функціонування агропродовольчих ланцюгів у м’ясному скотарстві України. Економічний аналіз. 2024. Том 34. № 2. С. 8–19.

Аграрії зазнають найбільше збитків через порушену логістику. Чи можна цьому зарадити навіть під час війни? URL: https://mind.ua/publications/20250442-agrariyi-zaznayut-najbilshe-zbitkiv-cherez-porushenu-logistiku-chi-mozhna-comu-zaraditi-navit-pid-chas.

Експортна логістика у воєнний час. URL: https://agrotimes.ua/article/eksportna-logistyka-u-voyennyj-chas/.




DOI: https://doi.org/10.35774/ibo2024.01-02.094

Посилання

  • Поки немає зовнішніх посилань.



Ліцензія Creative Commons

СПІВЗАСНОВИКИ

ГО "Науковий клуб "СОФУС"
Західноукраїнський національний університет
Подільський державний університет